Unga Teatern | Personal

Unga Teatern
Lillklobb, Klobbskogsvägen 9, 02630 Esbo
tfn +358 (0)9 8620 8200 (må-fr kl. 10-16) info@ungateatern.fi

Paul Olin
Konstnärlig ledare
050 3466295
paul.olin@ungateatern.fi

Anki Hellberg-Sågfors
Producent, administrativ ledare
040 7252495
anki.hellberg@ungateatern.fi

Carola Blom
Teatersekreterare
09-8620 8200
carola.blom@ungateatern.fi
info@ungateatern.fi

Camilla Bäckman
Adm./ekonomiassistent
09-8620 8209
camilla.backman@ungateatern.fi

Anders Sundström
Scenmästare
0400 663675
anders.sundstrom@ungateatern.fi

Jannike Store
Teatertekniker
(Tjänstledig)

Jukka Hannukainen
Ljud-och ljusdesigner
050 3303 736
jukka.hannukainen@ungateatern.fi

Lia Lindström
Rekvisitör,
teatervärd
09-8620 8204

Stella Laine
Skådespelare

Kristian Thulesius
Skådespelare

Frank Skog
Skådespelare

Janne Siltavuori
Scenograf, frilans

Harriet Abrahamsson
Publikarbetare
Skådespelare
harriet.abrahamsson@ungateatern.fi

Jonna Helin
Sömmerska
09-8620 8206
jonna.helin@ungateatern.fi

Skolteaterföreningen r.f. styrelse 2020-2021
Silja Borgarsdóttir Sandelin, ordförande
Thomas Backlund, viceordförande
Martina Harms-Aalto
Anders Derefalk
Anna Simberg
Jukka Hannukainen (representant för den övriga personalen)
Kristian Thulesius (representant för den konstnärliga personalen)
Liisa Sarvimäki-Paananen (Esbo stads representant)
John Liljelund (Esbo stads representant)

styrelsens sekreterare Camilla Bäckman